Маринован чернокоп на фурна е една фантастична рецепта, която на първо четене звучи изключително необичайно заради съставките на маринатата.
Факт е, че самата аз леко повдигнах вежди, когато за пръв път прочетох съставките, но също така е факт, че вече неколкократно си я приготвяме и сме много доволни. Красотата е, че всеки може да внесе промени в частта с подправките, както и аз направих, защото нямам готови „Подправка за риба“, „Подправка за пиле“ или каквито там смески се продават в магазините.
Авторът на рецептата си е жив зевзек и тази Древна Тишовска рецепта беше поднесена с много чувство за хумор, което няма как да не печели уважението ми заради усмихнатото настроение, което ми създаде докато четях.
Продуктите за маринован чернокоп на фурна:
- 15-16 чернокопа
- 1 с. л. горчица
- 2-3 скилидки чесън счукани или през преса
- 1 ч. л. соев сос
- 1 ч. л. самардала
- 1 ч. л. подправка за риба (Аз замених с щипка сух риган, щипка розмарин и щипка лют пипер)
- 1/2 ч. л. смлян черен пипер
- 1 ч. л. балсамов оцет (може и обикновен или лимонов сок)
- 2 с. л. зехтин или шарлан (може и олио, но по-добре първите две)
Приготвянето на маринован чернокоп на фурна:
Рибата се почиства, посолява се съвсем малко и се оставя да престои 20-30минути. Вземете дървени шишчета и нанижете рибите през очните ябълки и през опашката. По този начин се поставя в тавичка (с коремчетата нагоре), в която има поставена хартия за печене за по-лесно миене след това. Ако искате да сервирате на гости, начупете шишчетата за да може по-лесно да поднесете. След изпичането рибата е много сочна и главите буквално падат. Ако е за домашна употреба – нанизвайте на шишчетата и мятайте в тавата. Важният момент е да не са много нагъсто рибите. Трябва да има разстояние между тях за да не залепват отделните рибки една за друга по време на печенето.
Съставките за маринатата се разбъркват в купичка. Получава се нещо като кашичка, с която се намазват отворените кореми и глави на рибите. Ако имате време, оставете рибата на хладно за 30-ина минути да поеме от ароматите на подправките. Абсолютно правилно сте разбрали – рибата само се намазва с маринатата. Няма никаква допълнителна течност.
Чернокопът се пече в предварително загрята фурна на 200 градуса за около 20-25 минути в зависимост от големината на рибата и характера на фурната, като трябва рибките да добият златист цвят.
И както казва Тишо – Да, класиката си е чернокопа да е на скара, но тази рецепта е много приятно разнообразие и дори твърдите привърженици на скарата може да пробват нещо по-различно. Прав е! Русев е от групата на твърдите привърженици на скарата, но чернокопът на фурна, приготвен по тази рецепта, се харесва и на двама ни!
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
4 коментара
Снощи беше изпълнена рецептата и чернокопа стана божествено вкусен, одобрен от домочадието. Страхотна рецепта, благодаря ти, Креми!
Пак заповядай, Деси!
Поздрави на домочадието! Радвам се, че са останали доволни! 🙂
Интересна рецепта, сега от где да търся чернокоп:)?
Във Варна все още има на рибната борса. 🙂