Постна картофена яхния или „Татьова манджа“
Картофена яхния, с други думи казано – „Татьова манджа“! Много точно попадение, което винаги ме е разсмивало, защото аз нямам спомен нашия татко някога да е готвил картофена яхния. Това гальовно име дойде от един приятел, хареса ми, и аз си го въведох като кодово име за тази постна манджичка.
Помня обаче, картофената яхния на баба ми. Правеше я много вкусна. Картофената яхния е всесезонно ястие и всеки си има начин на приготвяне, любими подправки, но колкото пъти заговорим за тази простичка яхния, спомените ни са свързани с бабите. Аз помня и на майка ми яхнията и колко много не я харесвах, да не кажа, че я ненавиждах. После започнах да готвя сама и с годините си намерих вкуса, ароматиката и това, което аз искам от една картофена яхния.
И преди съм го казвала – на постните манджи като тиквички с ориз или домати с ориз например, дори една обикновена гъбена каша да вземете, основата им е важна! Сега е лесно, защото винаги ще намерите някоя замразена червена пиперка във фризера, а и по магазините почти целогодишно се намират.
Аз правя по-богата „основа“, но вие може да пропуснете всичко, което нямате налично в момента. Картофена яхния може да се направи само с картофи и лук, както се казва, но с някои малки добавки, обикновената яхния минава на едно малко по-горно ниво!
Продуктите за картофена яхния:
- 500 г. картофи
- 1 глава лук
- 3 скилидки чесън
- 1 морков
- резен корен от целина
- 1 червена пиперка
- 4-5 с. л. олио (зехтин)
- около 1,5 л. гореща вода
- 200 мл. домати от консерва (1-2 настъргани домата)
- 1 ч. л. червен пипер
- 1 ч. л. девисил
- сол и черен пипер
- пресен магданоз за поръсване
Приготвянето:
Лукът, чесънът, пиперката, моркова и целината нарязани на ситно се задушават в тенджера с 4-5 с. л. олио на умерена температура до омекване.
Добавят се картофите и се налива вода колкото да покрие картофите. Добавят се червения пипер, девисила, овкусява се със сол и черен пипер и се оставя да къкри под капак за 35 минути.
Добавят се пасираните домати (настъргани на ренде или нарязани на кубчета, ако доматите са пресни) и яхнията къкри още 10-15 минути под капак.
Готова е за сервиране, когато картофите са напълно готови. У нас харесваме да са леко разварени, което сгъстява соса. Ако сте добавили повече вода и яхнията е чорбалива, добавете 1 ч. л. царевично нишесте (или брашно) разтворено в мъничко студена вода. Оставете да покъкри за минута докато сосът се сгъсти.
Поръсете с пресен магданоз и сервирайте! Върви си с туршийка, свежа салата, чесънче, сиренце, а за любителите на блажното – с някоя наденичка отстрани – каквото ви душа обича!
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Ох, много ми е любима тази яхнийка. У дома майка ми я правеше редовно и точно с леко разварени картофки 🙂
Благодаря, че ми напомни, Креми 🙂
Много вкусно! Какво като е обикновено и постно…
Ааа, и като понамачкаш картофките с вилицата… голяма вкуснотия е! 🙂
Е, чак ми се дояде! Точно така – „като понамачкаш картофките“ – и аз го правя! Пък ако червения пипер е малко лютичък … 🙂
Хубава вечер, Креми!
Нещо се обърка, та излязох „анонимен“! 🙂
Стана невероятно вкусна! Благодаря за чудесната рецепта!
Радвам се, Иван!
Звучи супер! В моето семейство, на такава яхнийка винаги се слага грах, възможно ли е да споделиш в кой момент според теб е най-добре да го сложа? Замразения като заври, а ако е от консерва, преди готовност? Благодаря предварително и продължавай все така да ни ирадваш с вкуснотийки! 🙂
Здравейте, Лили,
да, вие сте наясно в кой момент да добавите грах. 🙂