За селски хляб е писано много. Ще го срещнете като „френски селски хляб“ или „италиански“, но селският хляб си е селски хляб, без значение дали се пече в Мозамбик, провинциална Франция или в Куртово Конаре.
Няма човек от моето поколение, който да не го помни, особено, ако е прекарвал част от ваканцията си на село. Да те пратят на фурната да чакаш за хляб си беше най-нормалното нещо. Баба ми, светла й памет, имаше една голяма платнена торба. Събираше 4 хляба, които много тежаха, и торбата ми се удряше в краката и ми пречеше да вървя. Много ме беше яд на тая торба. Ама баба не ми даваше мрежата, че да не суркам хляба по земята. Нямаше найлонови торбички едно време. Баба завиваше хляба в едни големи кърпи (казваше им „месали“).
Да казвам, че няма по-вкусно нещо от кората на пресен хляб, мисля, не е необходимо. А да чупиш кора и да дъвчеш само хляб с дечурлигата от махалата – това е нещо много близо до райското блаженство, само дето тогава с детския си акъл не сме го разбирали. Е да, няма как бабата да не помрънка, че пак, като кози, сме излющили хляба, ама то повече за стягане на дисциплината. Няма баба на тоя свят, дето да приказва такива приказки насериозно. И ние си го знаехме, ама тя пак си нареждаше…
В онези далечни времена не помня хляб да мухлясваше. Съхнеше – да. То, вярно, дете съм била и колко ли съм забелязвала, но сухия хляб заминаваше на кокошките или на козите. Преди време се разприказвах с приятелки за тоя селски хляб, който всички помним. Вярно е, че в градска печка е много по-трудно да направиш същия хляб, който вадеха от селската фурна. Но може да направиш нещо много близо до него.
Без повече приказки – ето ги продуктите. Възможно най-прости.
800-900 г. брашно
1 пакетче жива мая 42 г. (2 пакетчета суха 14 г.)
около 450 мл. топла вода
1 с. л. сол
Започвам с разтварянето на маята в топлата вода, добавям 2 с. л. брашно и 1 ч. л. захар. Разбърквам на кашичка и оставям покрита настрани, докато маята се захване. За да съм честна, ще си призная, че се е случвало, когато бързам, да сипя сухата мая направо при брашното (към което съм добавила солта) и да замесвам. Вие си преценяйте.
Съветът ми е да започнете с около 700 – 800 г. брашно, към което сте добавили солта. Различните видове брашна поемат различно водата. Аз си замесвам тестото в купата и довършвам месенето върху плота, като добавям брашно докато получа меко еластично тесто, което да не лепне по ръцете. Оставям в набрашнена купа да втаса за около час и половина (да удвои, че дори да утрои обема си). Моята купа има капак, но най-лесно е да се покрие с леко намаслено найлоново фолио. Сега времето е топло и тестото втасва по-бързо. Само внимавайте да не му правите течение докато втасва.
При първото втасване – тестото прави ей такива едни конци или мехури. Омекнало е и стои леко и въздушно. Върху набрашнен плот премесвам още веднъж (според нАуката, така се преразпределя маята в тестото, ако ви се чете, има много информация за глутена, как се развива и какви точно процеси се случват).
Поомесвам още малко и оформям на топка. Оставям я в намаслена и набрашнена тавичка да втаса още веднъж. Покривам с кърпа, върху която наръсвам брашно. Да не вземете да покриете, че да наръсите кърпата!!! НЕ! Поръсвам брашното върху кърпата и покривам с набрашнената страна към тестото. Дали го обясних добре? То написано звучи по-сложно, отколкото е – едно съвсем просто нещо.
Времето за второто втасване ще зависи и от количеството тесто и от околната температура, но предвидете около час. Ако стаята е топла и за около 45 минути ще се надигне отново. Не знам дали се вижда добре от снимките, но хлябът не изпълва цялата тавичка. Не това е идеята. Той трябва да си запази кръглата форма, а не да се разлива по тавата.
Сега за разрезите и печенето. Разрезите са важни и се правят за да има откъде да излиза парата от тестото по време на печене. Второто важно нещо за разрезите – правят се непосредствено преди печенето, препоръчително е с много остър нож и ако е възможно да е цялостен разрез. Под цялостен разрез имам предвид да е една цяла резка, а не „надъвкана“. Дълбочината на разреза трябва да е около 5-6 милиметра и да се правят съвсем леко. Не натискайте, защото тестото ще спадне моментално. Просто прекарайте острието по повърхността без да оказвате никакъв натиск.
Аз наръсвам хляба с брашно преди да направя разрезите, но наръсването няма отношение към печенето и вкуса на хляба, а само към външния му вид.
Печенето. В силно загрята фурна. Аз я включвам 20-25 минути преди печенето на 240 градуса, за да съм сигурна, че е добре загряла. В някои рецепти ще видите съвет да сложите на дъното огнеупорен съд с вода, за да осигурите влажната среда, която е необходима при първоначалното печене. Аз не слагам такъв съд, а направо хвърлям 7-8-9 кубчета лед на дъното на фурната, пъхам тавата и затварям вратата. Намалявам температурата на 200 градуса и пека около 40-45 минути. По време на печенето хлябът ще се надигне още. Трябва да се наглежда, защото времето за печене пак ще зависи от количеството. Ако печем самунче от 500 г. брашно и друго от 800 г. времето няма да е еднакво, да не говорим, че различните печки пекат различно, според волята и характера си.
Когато хлябът е готов, изключвам фурната, отварям леко вратичката й, и го оставям вътре поне още 20 минути. Ароматът на пресен хляб се носи из цялата къща още докато се пече. Като го извадите и ако почукате по кората, ще ви кънти на кухо. Обаче НЕ Е!!!! Вътре е плътен, стегнат…. ох (тихичко ви прошепвам, че в момента пека поредният хляб и устата ми се пълни само от аромата).
Няма начин да отрежете филия от топъл хляб. Не се опитвайте. Само ще намачкате хляба. Или чупете комати или изчакайте да изстине, но това му е най-трудното на тоя хляб. Да го чакаш. У нас се чупи и се яде още топъл-топъл и затова ви показвам една полу-отрязана, полу-отчупена част. Няма да ви лъжа – на следващия ден кората не хрупа както, когато е прясно изпечена, но хлябът си е пак така вкусен.
По същата рецепта, тестото може да се оформи на продълговато самунче. От количеството излизат два хляба, така че ако ви трябва само един – намалете продуктите наполовина.
Същото тесто, направено на малки симпатични селски питки.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
139 коментара
Уникален!
Обожавам такъв хляб!!!!
Уважаема Кремена, благодаря Ви за точната рецепта! Хлябът ми стана изкусителен и много вкусен! Бъдете здрава!
Нели,
благодаря!
Да ви е вкусно!
Здравейте фурната на горен и долен реотан лие или как?И къде точно стой хляба долу ниско или по средата .
Здравейте, Паула,
да, фурната е на горен и долен реотан, без вентилатор.
При мен е на второто ниво, но всички фурни са различни, не знам колко нива има вашата.
Страхотен хляб, Креми! Ей с такава коричка все не успявам да го докарам, но следващия път ще направя точния ти начин на печене.
Поздрави и хубава седмица!
Чудесен хляб!
Илианка, хлябът е едно пътуване във времето…
Пепи, благодаря ти.
Мисля, че едва ли съществува нещо, което да не можеш да направиш |:)
Дани, благодаря!
Не знам кой набор си ,аз съм 66,докато четях,очите ми се насълзиха,бяха хубави времена,в нашето село докарваха заводски хляб за който много пъти се редяхме и чакахме да докарат, но този момент с изяждането на кората се повтаряше всеки път.Правила съм много рецети,ще пробвам и твоята рецепта,хляба изглежда много вкусен.
Диме, тия щастливо безметежни времена бяха толкова ценни… Наскоро поръчахме хляб от фурната в селото на свекърва ми, но не е същият като едно време. То кое ли вече е същото…
Пробвай рецептата. Дано ти хареса.
Този хляб изглежда много съблазнителен и прекрасен.
Поздравления.
Наистина разкошен хляб. Тавата, в която печете специална ли е? И намазва ли се с нещо преди печене?
Албена, тавата не е специална.
Намаслявам и набрашнявам повърхността й преди да прехвърля тестото в нея.Написала съм го в текста, но се вижда и от снимките – стара очукана тавичка. 🙂
Невероятен изглежда-ще се прави. Аз нямах село но ми се е случвало да гостувам ….и даже сега усещам аромата на слънце,прахоляк ( от Добруджа) и хляб. Май това е аромата на живот….Благодаря Ви! Много усмивки ….и не само от спомени.
Този хляб го правя много по-лесно в хлебопекарната, като само залагам на омесване на тестото и после процедирам по същия показан начин, но няма месене, втасване, пак премесване и т.н., а само оформяне и става наистина много хубав.
Страхотна рецепта! Позволих си да я копирам и ще бъде опитана задължително.
Таня, все още се намират хора, които предпочитат да работят с ръцете си или нямат пекарна.
Благодаря, че сподели, защото ще е полезно за всички, които имат.
Пробвах рецептата,невероятна я,най-вкусния хляб който съм яла,пробвала съм много ,наистина много,обичам да меся.Благодаря много и много поздрави от мен и от гр.Дупница!
Благодаря, Диме. Радвам се, че си се доверила и си доволна.
Морски поздрав и на Дупница!
Хлябът изглежда страхотно! Веднага ме върна до фурната в Куртово Конаре и спомените от младините ми…Подобен хляб правиха и в Цалапица. Ще го замеся тези дни,в дъждовното време кухнята ще заухае на детство.Дали ще е проблем ако смеся два вида брашно-типово и бяло?
Биляна, аз не съм го смесвала, въпреки, че се каня тази седмица да го направя със смес.
Изглежда много добре. От доста време се каня да намеря „селски хляб“ в чичко гугъл. Ще пробвам – дано успея да го направя.
Хляба става много хубав с дебела хрупкава кора,често го приготвям но го меся в машината за хляб и пека във фурна,за сега този хляб е фаворита в нашия дом.Креми благодаря много.
Цвети, много се радвам!
Аз обичам да меся на ръка. Самото замесване не ми отнема кой знае колко време, но подкрепям улесняването на живота, така че – нека и машината да поработи 🙂
Много хубав изглежда хлябът, аз го пробвах в събота, но не много успешно. Обаче няма отказване :). Имам въпрос – какво е количеството на маята в грамове? Тук при мен има понякога прясна мая (17г), но по- често се намира суха. Аз опитах с 2 с.л. суха. Стана много твърд, нещо не угодих май печенето…
Павлина,
сухата мая при нас е в пакетчета от по 7 гр. Тук-там се намира и в пакетчета по 10.
Пакетчето жива мая е 42 грама по етикет.
Сигурна съм, че ще стане. Наистина, човек не трябва да се отказва. 🙂
Много вкусен хляб с уникална коричка ❤
Благодаря много за бързия отговор! Студено и кално от топящ се сняг, много подходящо за топъл хляб! Няма начин, довечера пак ще се пробвам :). Непременно ще се похваля ако е успешен опитът ми ( и така – докато стане 🙂 )!
Здравейте.От известно време съм се запалила да меся и правя хляб и вашата публикация ме грабна.Бих искала да попитам как се постига златния цвят на коричката?Маже ли се с жълтък?
Здравейте Валентина,
не, не се маже.
Благодаря за отговора.Вече пробвах два пъти рецептата,всичко се получи що годе добре,втаса и бухма много добре,но и двата пъти след като направих разрезите преди да сложа във фурната хляба поспадна, все едно съм отдула балон и стана посбитичък и не се надува отново при печене.Имате ли прадстава къде бъркам?
Валя, първото за което си мисля, е, че вероятно притискате ножа малко по-силно, отколкото е нужно, което води до спадане.
Разрезът трябва да е съвсем лек, без натиск.
Второто – възможно е да има леко превтасване на тестото.
Не се отказвайте, ще му хванете „цаката“!
Убедена съм!
Може ли да се използва брьснарско ножче за резките? Mnogo mi charesva bloga Vi. Mnogo milo pisete ….a gotvite cudesno!!!! Snimkite sa prekrasni. Blagodaria Vi ce Vi ima.
Eva NIkol,
да, бръснарското ножче е идеално за правене на разрези по хляба.
Благодаря за съветите,ще пробвам пак.Честит празник и хубав ден.
Благодаря за най-добрата рецепта и най-вкусния селски хляб, който някога съм яла. Приготвих го токущо и… няма такава вкусотия!
Боряна,
да ви е вкусно!
Чупнете хапка от коричката и за мен! 🙂
Росица Кичукова
Хлябът е мечта!Благодаря за споделената опитност!
Радка,
усмихнахте ме! Благодаря!
Хлябът се получи невероятен!Точно както на Вашата снимка на вид ,и като едно време на вкус!Благодаря за рецептата.
Поздрави!
Антония, много се радвам! 🙂
Абе момичета, все се мьча и все не мога да си направя такьв прекрасен хляб.Моля по -подробно да ми обясните кое, кога се слага.Благодаря!
Охххх… и аз в момента се мъча.Замесих го и го оставих да втаса, ама и моето тесто не стана меко и еластично, ами стана жилаво. Накрая ще кажа за крайния резултат и дано да не е много плачевен, че много ми се хапва тази разкошотия от снимките 🙂
Иван, колко по-подробно?
Съставките са съвсем малко. Последователността съм се постарала да я обясня подробно и в снимки.
Венелина,
за да стане твърдо и жилаво тестото, най-вероятно водата му е дошла малко.
Различните видове брашна поемат течността по различен начин. Сигурна съм, че ще се справите!
Не знам къде съм сгрешила, но стана вкусен хляба.Малко по твърд от колкото трябва, но пак се изяде с удоволствие.Сложих рецептата в любими и пак ще я повторя 🙂
Току-що приключих с моето произведение. Получи се направо перфектно. Благодарности Кремена.
Привет Мария,
да ви е вкусно! 🙂
Здравейте Едно допълнение към иначе перфектната рецепта на Кремена.
Ако искате хляба да придобие характерния за селските пещи опушен аромат който навява толкова детски спомени… ех да бях пак на 10 години…
Поставяте скарата на фурната възможно най високо до нагревателя ( като се уверите предварително, че при печенето хляба няма да опре в нея ). Върху скарата директно под нагревателя поставяте едно малко парченце дървени въглища. Има вероятност малко да пуши ако се запали парчето, също така има вероятност да паднат малко сажди върху коричката на хляба. Не се притеснявайте след изпичането се изстъргват много лесно.
Ами това е приятен апетит и благодаря на Кремена, че ме върна в детството…
Кремена, имам въпрос относно изпичането на хляба. През цялото време ли го печете открит или го покривате и с фолио по някое време? Аз нещо не се справям с печенето, много бързо ми прегаря отгоре и отдолу.
Привет Лили,
да, открит.
За прегарянето…. вероятно фурната ви е твърде силна, но всички печки са различни.
Като съвет – загрейте температурата, сложете вода на дъното и след като сложите хляба, намалете температурата до 190 градуса.
Благодаря за отговора, Кремена. Тези дни ще тествам и рецептата и тази подробност с водата във фурната 🙂
Кремена, не мога да не се отчета с резултата. Направих хляба точно по твоята рецепта и пропорции и се получи прекрасен селски хляб. Между другото, точно такъв резултат търсех – да има шупли, коричката стана хрупкава и въпреки, че има само брашно и мая е много, много вкусен. Откраднах си и хулиганския ябълков сладкиш, който изчезна точно за един ден. Развали ми всякакви режими и диети, но пък си имаш един фен в повече 🙂
Лили, привет!
много съм щастлива, че сте доволни от резултата за хляба. Радвам се, че помогнах!
Не знам за фен, но се надявам да имам един приятел в повече!
Хубав и усмихнат ден!
Прекрасен хляб,
в най скоро време ще го направя !
Дойде ми точно навреме. Реших пак да си пека хляба, защото този, който продават в супермаркетите е ужасен, а до фурната не мога да отида, защото сме много далече..Дано да се справя, защото тук в Атина продават безкрайно много видове брашна, които почти не познавам. Благодаря !
Росица,
попитах приятелка в Атина кои са брашната, които са най-близки до българското тип 500.
Aлатини и Мило агио Георгио.
Дано съм помогнала!
Страхотен хляб Креми!Започвам го!Резултата по-късно! 😀
Страхотен хляб,браво!Аз се опитвам да направя хляб с квас и пълнозърнесто брашно.Ако ползвам квас в тази рецепта,какво количество трябва да е?
Здравейте Иванка,
не съм специалист по кваса, но съм сигурна че има доста информация в интернет.
Страхотен!Вече стана традиция да го искат за семейната вечеря в неделя!Уникален!
Мaкaр и дa съм нaчинaещa в месенето хлябът стaнa превъзходен!!! Блaгодaря зa рецептaтa и подробното описaние – блaгодaрение нa него коричкaтa нa хлябa стaнa невероятно хрупкaвa!
И аз го направих днес.Стана превъзходен.С мнооого хубава коричка.Благодаря.
Радвам се!
Дааа, кората е феноменална!
Следвах рецептата точно и хляба ми изглежда като твоя на снимката. Още не съм го опитала – чакам мъжа ми да се върне, той е най-големия ценител на моите кулинарни произведения. Мисля, че щом се справих с визията и вкусът ще е добър! Благодаря!
Е, не издържах да изчакам мъжа ми и го опитах – невероятен!!!! Не знаех, е съм способна да изпека такъв хляб, но то е само защото рецептата е страхотна, а описанието точно. Благодаря! Да си жива и здрава!
Венера, поздравления!
Радвам се, че си се доверила на рецептата и се надявам и съпругът да е оценил усилията ти! 🙂
УНИКАЛНО ВКУСЕН!ПРАВИХ ГО ВЕЧЕ НЯКОЛКО ПЪТИ!
Моят първи опит не е много успешен, но със сигурност ще пробвам пак. Забравих солта и премесих тестото и стана твърдо.
Вики,
поздравления за опита!
Добавяй брашното на части. Така ще усетиш кога да спреш. Брашната са различни!
Ще стане! Няма страшно!
Благодаря за точната рецепта!Хляба се получи уникален,вълшебно-невероятен,ароматен и изключително вкусен!Всички в къщи му се радвахме и оценихме :)Благодаря ви пак, Кремена,наистина ме върнахте в спомените ми от детството,когато баба ме пращаше за хляб от фурната 🙂
Ирена,
удоволствието е изцяло мое! 🙂
В момента го правя! Много добре написана статия. Интересно четиво. Не се съмнявам , че ще стане добре.
Благодаря, Даниел!
Да ви е сладко!
Zdraveite,opitah se da napravia hliaba stana mnogo vlusen samo deto neshto korichkata mi stana mnogo tvurda(ne sam go prepichala hliaba)moje bi ne pravia dobre razrezite?kakvo mislite?
Здравейте, Петя,
може би фурната ви е по-силна. Знаете, че фурните пекат различно. Бих ви посъветвала да намалите с около 20 градуса температурата или да намалите времето за печене.
Възможно е да има и друга причина, по-твърдо тесто, например, или нещо друго, но не ми се иска да говоря наизуст.
Благодаря ви Кремена, за прекрасната рецепта! Вчера за първи път се опитах да меся и направих хляба, наистина се получи много вкусен и лесен за приготвяне 🙂 🙂 🙂
Драгана, СУПЕР!!!
Много се радвам!
Да ви е вкусно! 🙂
Направих хляба… въпреки че не разбрах живата и сухата мая заедно ли се слагат или едната замесва другата в случай,че едната липсва….аз ги сложих и двете… тестото ми стана твърдо….не се отказвам…ще пробвам пак….
Здравейте, Мерка,
ползва се само един от видовете мая.
Що се отнася до твърдото тесто бих ви посъветвала да започнете с по-малко брашно от посоченото. Брашната са различни, различно поемат течности, а и винаги може да се добави брашно 🙂
Радвам се, че не се отказвате!
Стискам палци!
Искам да запитам когато се пече хляба фурната отдолу и отгоре ли трябва да е нагласен или ….?
Здравейте Галина,
да, двата реотана (горен и долен) едновременно.
Един въпрос. Задължително ли е да се слага вода или лед отдолу, за да се получи тази магия? Смисъл ако не се сложи нищо и си се пече нормално ще има ли някакъв негативен ефект върху коричката на хляба или неговият цвят? 🙂
Здравейте,
важно е да създадете влажна среда при поставянето на хляба във фурната. Именно влагата допринася за образуването на кората и цвета на хляба.
Ако няма влажност, тестото ще се изпече, но няма да има този златист цвят на кората, а и самата кора ще е различна и на вид и на вкус.
Благодаря за рецептата! Хлябът се получи невероятно – отвътре мек и въздушен а отвън с хрупкава и вкусна коричка.
Алекс и Весела,
а за мен отделихте ли хапка от коричката? 🙂
Радвам се, че сте доволни!
Най-трудно бе да го изчакаме да изстине и заради това не остана нищо от коричката :(, но задължително ще запазим от следващата! 🙂 Благодаря много за вкусната рецепта! 🙂
Тази рецепта за селски хляб ми стана любима , от първия път до ден днешен приготвям хляб само така! Благодаря за прекрасната рецепта!
Привет, Камелия!
Благодаря ви за доверието.
Бъди благословена красива,сърцата и талантлива Кремена!Попаднах преди точно две години и точно на тази рецепта от твоя блог.Сега се допитвам изключително до него.Готвя с удоволствие без да имам претенции че съм майстор.Но тук хубавото е това,че няма несполучлива рецепта.Всичко става много вкусно.Сърдечни поздрави от твой верен фен в далечна Виена.Впрочем моите колежки са абсолютни фенове на твоите баници и пити.Успях да ги побългаря 🙂
Латина,
благодаря ви за прекрасните думи!
Преди седмица бях във Виена,как не съм знаела да се видим!
Щастлива съм, че ви е уютно тук. Винаги сте добре дошла!
Пожелавам ви една прекрасна, здрава и щастлива година!
Сърдечен поздрав и на колежките 🙂
Здрасти. Днес правя за втори път от хляба ,невероятен е . Първия път стана огромен хляб но и вкусен. Днес увеличих водата на 500 и го разделих на два хляба ,ще пробвам така как ще стане но като го гледами доста добре изглеждат.
Здравейте, Нина!
радвам се, че сте се доверили на рецептата. Ще сатнат чудесни хлябове, уверена съм!
Привет на всички от Мюнхен. От опит знам , че обратната връзка е радост и ориентир за автора затова ще напиша и няколко реда. Най-напред благодарности на авторката защото явно публикува изпитани семпли рецепти при които трудно може да се обърка нещо и да не се получи.
Та за хляба конкретно…… любезно предоставих рецептата на моята млада баба и за бабин ден ми омеси и опече хляба. Бяхме си поканили гости и масата си беше наредена с ядене и пиене……. пийваме си и се лафим а хляба се пече. После обиколи нивата и го сложихме на масата. Гостите гледат душат , пак гледат пак душат и с неудобство от богатата трапеза питат „Случайно да ви се намира мерудийка? “. Съвсем не случайно имаме и мерудийка. Такива ми ти работи с тоя хляб само дето не можахме да докараме точните цветове като от снимката заради фурната (явно градусите не съответстват защото го пекахме час и половина и набръшняването потъмня). Макар да съм от Добрич една габровска благодарност ……. благодарносди на авторката , вече като идват гости ще печем хляб , че иначе все на мезето налитат.
Поздрави….
Уважаеми Г-н Дамянов,
чета и се усмихвам! Благодаря ви от сърце!
Аз много пъти съм писала – всички фурни са различни. Въпреки това, от първи опит сте направили хляб, че и гостите са го похапнали, така че оттук нататък нещата ще вървят само напред и ще се спогодите с вашата фурна.
Мерудията към хляба е чудесна идея за икономисване на мезетата 🙂 !
Сърдечни поздрави на вас и съпругата ви!
Добър ден, и аз сега сложих да се пече моето хлябче. Аз го замесих с 0.500гр. брашно. Имам въпрос, водата през цялото време ли трябва да бъде на дъното на фурната или само в началото? Приблизително колко време?
Извинявайте, но забравих да попитам още нещо- при печенето на хляба има ли значение дали е с вентилатор или трябва да бъде само на горен и долен реотан. Благодаря!
Здравейте, Мариана,
аз не слагам съд с вода на дъното на фурната, а кубчета лед, непосредствено преди да сложа хляба да се пече. Те образуват достатъчно влагжна среда.
На втория ви въпрос – без вентилатор. Горен и долен реотан само.
Много благодаря Кремена за отговора. Хляба ми стана страхотен, изяде се с огромно удоволствие. Всички у дома казаха , че ухае невероятно! Ще се прави редовно. Хубав ден и весел празник , днес!
Привет, Мариана!
Това е чудесно! Хубава вечер и на вас!
Огромно благодаря за невероятната рецепта! Хлябът стана уникален. Не бях яла толкова вкусен хляб от дете. Благодаря Ви и за прекрасно поднесената рецепта. Страхотна сте 🙂
Здравейте, Невена!
радвам се много, че сте доволна и сте си припомнили вкуса на детството!
Здравей Кремена,
Благодаря за споделената невероятна рецепта! Направих няколко опита и всичко се получи много добре, с едно малко изключение – в момента, когато трябва да направя нарезите, не се получава, защото по време на второто втасване, се е получила съвсем лека коричка по тестото, която не позволява на ножа да направи нареза. Ако опитам да натисна малко повече, тогава се получава нарез, но пук тестото спада. Ножът мо е много добре наточен, но и това не помага. Бихте ли ми дали някакъв съвет?
Благодаря.
Здравейте, Слави,
да, повърхността на тестото се покрива с много лека коричка, което е нормално. Единият вариант е да покривате тестото с фолио за свежо съхранение за да предотвратите появата на тази фина коричка.
Второто нещо, което мисля че се случва, е самата техника на разрязване. Въпреки че звучи много лесно да се направят два-три разреза в тесто, факт е, че изисква практика и стабилна ръка. Погледнете в публикацията за френски багети, където съм подбрала един видеоклип, който показва техниката на прорезите.
https://www.cookwithasmile.com/домашни-френски-багети/
Чисто практически – сложете два пръста около мястото, където искате да направите разреза, съвсем леко притиснете тестото, и веднага разрежете между пръстите. То дори не е притискане, а просто „подпиране“. Така ще си помогнете и разрезите ще са по-чисти. Не знам дали успях да го обясня на разбран език, но мисля, че ще разберете.
Дано съм помогнала!
За първи път меся хляб и стана просто невероятен !!! Благодаря ти !
Привет, Ели!
Браво! Пак заповядай! Опитай и пълнозърнестия хляб със семена! 🙂
Здравейте! Реших да пробвам вашия хляб и искам да попитам солта Кога се слага?
Здравейте, Mimka,
написала съм – солта се слага в брашното.
Здравей, Креми! Страхотна рецепта! И аз за пръв път правих хляб, и, честно казано, бях доста скептична, но ти си описала всичко толкова подробно и разбираемо, че просто нямах никакъв проблем. Благодаря ти!
Привет, Деница!
Много се радвам! Да ви е вкусно!
Благодаря за рецептата
Направих 2 малки хлебчета във кексова форма.Станаха перфектни,а коричката …гостите ми бяха във въъзторг
Здравейте, Маруся,
радвам се, че сте доволна и че сте впечатлили и гостите си!
За първи път се усмелих да меся хляб, стана Ф-Е-Н-О-М-Е-Н-А-Л-Е-Н… Просто е съвършен. Благодаря за рецептата. Вкъщи остана възхитени. 👏❤
Между другото, козунаците от 2 години си меся по Вашата рецепта също. Нямат грешка… не сме яли купешки козунак оттогава ⚘⚘⚘
Марги,
за мен е голямо щастие! Благодаря ви от сърце за доверието!
Привет! Изчетох най-съвестно и рецептата, и всички коментари. Много искам и аз да направя хубав хляб, и все не ми се получава… Фурната ми е без горен и долен реотан, не знам в какъв момент на умопомрачение се съгласих да я купим и сега се мъча с печенето. Все още не съм се отказала, утре ще пробвам и Вашата рецепта. Ще докладвам за резултата, и за евентуални съвети. Поздрави за чудесният блог! 👌
Здравейте, с какво намаслявате тавичката- олио или масло? Благодаря. И още нещо – когато правите хляба със суха мая , слагате ли захар в тестото?
Здравейте, Поля,
може и да не намаслявате тавичката. Просто поръсете с царевично, оризово или друго бузглутеново брашно.
Не, не слагам захар.
Благодаря Ви. Днес ще се опитам. Правя погачи, но никога не съм правила хляб с такава коричка. Малко се притеснявам дали две пакетчета суха мая няма да дойдат много, но ще се доверя на вас. С прясна мая все не ми се получават нещата.
Поля, 7 г. суха мая е за 500 г. брашно. Преценете колко мая ще ползвате според количеството на брашното, с което ще замесвате.
Коричката на хляба се получава заради влажната среда във фурната.
О, сетих се още един въпрос. Ако разделя тестото на два хляба и единия сложа да се пече, има ли опасност другия да превтаса, докато му дойде времето да влезе в печката?
Можете да ползвате тавата на фурната и да изпечете двата хляба едновременно.
В случай, че решите да печете последователно – приберете в хладилник или оставете на хладно място докато първият хляб се пече.
Времето е топло, така че не рискувайте.
Благодаря за отговорите. Започвам….
Благодаря Ви, за страхотната рецепта, за първи път правя хляб. Получава се чудесно, ще е уникално допълнение към Новогодишната вечер. Весели празници и много здраве и късмет. Благодаря, че споделяте опита си.
Привет, Милена!
Благодаря ви, че сте се доверили на рецептата в този празничен ден!
Весело посрещане на новата година!
Благодаря за подробната рецепта! Всяка седмица правя от Вашия хляб и става разкошен, децата също много го обичат 🙂
Радвам се! Благодаря ви за доверието!
Здравейте никъде в рецептата ви не прочетох кога добавяте солта?
Сложете солта в брашното.
Да споделя опит и аз… Стана от втория път. Ама стана много вкусно.
Първия път /сутринта/ не съобразих количество и време за втасване и превтаса, респективно кората стана дебела, със странен цвът и вкус.
Втората доза втасва колкото трябва, надигна се и се изпече перфектно. Изяде се за 15 мин /половин доза беше/.
Поздрави, Калина
Здравейте, Калина!
Радвам се, че са се получили нещата!
Направих го за моя приятел, който е голям почитател на хляба.
Стана страхотен 🙂
Прекрасна рецепта ❤️Благодаря! Продължавам да готвя с усмивка 😘
Здравейте, Кремена!
Благодаря за всички прекрасни рецепти, които споделяте!
Исках да попитам дали сте правили тази рецепта с квас, както останалите Ви хлебчета?
Ще се радвам да споделите вариянт и с квас =)
Бъдете здрави и подарявайте да поддържате усмивките на хората, които хапват вкусотиите по вашите рецепти.
Здравейте, Лили,
написала съм доста рецепти за хляб и печива с квас. Очевидно ползвате квас, така че сте наясно за разликата във всяко едно отношение.
Може да се каже, че това е базова рецепта за хляб с квас – https://www.cookwithasmile.com/бял-хляб-с-квас-за-начинаещи
Здравейте, видях че нищо не сте написали за солта. Кога точно се прибавя?
Аз я разбърквам с брашното