Свински джолани с богат сос
Тези свински джолани с богат сос са взаимствани от Бон Апети, а аз съвсем мъничко променям рецептата, но тя много трайно се настани у нас и когато стане въпрос за джолан, тя е първа в класацията. Беше единодушно предпочетена и за Коледа, вместо пуйка, пържоли или каквото и да е друго. И преди сме готвили джолани, но не точно по този начин.
Сега бавното готвене започва да си връща популярността, за моя голяма радост. В кулинарните речници влязоха думи като „слоу кукър“, „крок пот“, които са модерен вариант на бавното и дълго готвене в гювеч.
Аз самата, като всички, често си храня семейството с аламинути или ястия, които отнемат сравнително малко време. Пишейки сега се размислих колко точно време отделям за приготвянето на тези джолани и смело мога да кажа, че не е повече, отколкото за други ястия, а дори е по-малко.
Да, тези джолани с богат сос се готвят 4 часа, но реалното време, в което аз се занимавам с тях е 20-ина минути. Останалото е работа на печката. За сметка на това, вече няколко пъти всички питат за допълнително сос, а не за месо! 🙂
Продуктите за свински джолани с богат сос:
2 задни свински джолана (имат повече мръвка)
1 голяма или 2 по-малки глави лук
2 скилидки чесън
1-2 морковчета
4-5 картофа, нарязани на кръгчета
200 гр. печурки
100 гр. бекон
200 мл бяло вино
1.5 л пилешки бульон
4-5 с. л. зехтин (олио)
сол, пипер на вкус
1 ч. л. червен пипер
2 щипки дивисил
Що се отнася до приготвянето, аз се отклонявам малко от указанията в оригиналната рецепта. Ще опиша моя начин, а вие можете да се водите по телевизионния вариант, ако ви се стори по-лесен.
Запържвам джоланите от всяка страна, направо в тенджерата, в която ги готвя. Посолявам мъничко и добавям черен пипер. Наливам бульона (или вода, към която добавям кубче бульон). Похлупвам и слагам във фурната за 3 часа на 180 градуса. Аз имам тенджера, която е термоустойчива, но ако нямате – гювечът ще свърши същата работа. След три часа, джоланчетата са готови и направо се разпадат. Изваждам в тавичка да поизстинат и да мога да обезкостя месото.
Всички зарзавати плюс бекона (без картофите) запържвам, наливам им винцето и след като се изпари, дърпам от котлона и оставям да си чакат реда да бъдат добавени в бульона. След като извадя месото слагам всички зеленчуци, картофите, подправките, без да отделям от бульона, а прехвърлям тенджерата върху котлон, където я оставям да ври кротичко за още 1 час. 30-ина минути преди това връщам обезкостеното месо в тенджерата и всичко заедно къкри и си смесва вкусовете и изобщо става една магическа работа. Картофите се поразваряват, течността извира и сосът става гъст и много вкусен.
За мен щипката магийка е именно дивисилът. Тази подправка толкова много върви на тази манджица, че аз не мога да си представя да ръсна нещо друго. Всеки си има вкус разбира се, но аз, винаги и по всяко време ще защитавам тази чудна ароматна тревица, която, според скромното ми мнение е точната подправка за тази рецепта. Сега, в задаващите се зимни дни, гозбицата е особено актуална, а в комбинация с червено вино е нещо което трябва да си случите в някоя мразовита съботна вечер!
И за финал на тази рецепта, най-вярното обобщение в две изречения, направено от дружката ми Силвана – „С червено вино се опих и стана тя, каквато стана… Обаче, искам да се знай, виновен е джолана!“
Нищо повече не мога да добавя, освен ..
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Moga li da si go obezkostq ediniq den i na drugiq da go sgotvq?
Защо да не може?
Всичко може. Всеки е господар в собствената си кухня.
Бульонът ще се желира до следващия ден и ще трябва да се подгрее, мяташ зарзаватите и накрая добавяш месото и подправките.
Много ми харесва блога ви!Рецептите са точни и което на мен ми харесва, сравнително бързи и лесни.Благодаря ви! А по повод тая рецепта се замислих, дали да не добавя зеленчуците в гювеча и да пека заедно,правила съм така джолан в гювеч, слагам го на много слаба фурна за около 3 часа и става чудесно, но подправките са други, а искам да опитам с вашите.От опит зная ,че понякога една техническа причина може да промени вкуса на ястието, затова споделям и търся мнението ви.Или да го сваря в автоклавна тенджера, да го обезкостя и тогава …..Предварително благодаря!
Дима,
ако не бързате, пригответе рецептата, както е описана.
Само като жокер, понеже отново я приготвях преди дни, мога да кажа, че не обезкостих месото. След като си поседя във фурната, добавих зеленчуците към джоланите и оставих да си къкри на котлона. Никакви пробеми после при сервирането, защото месото си се разпада.
Ако изцяло приготвяте в гювеч обаче, трябва да намалите количеството на течността, при това значително, защото има опасност да ви остане чорбаливо, защото водата няма как да изври.
Що се отнася до подправките, не мога да решавам вместо вас. Мога само да ви посъветвам да опитате.
Стана чудесно ястие с уникален сос! Аз сложих и балсамико, както е в рецептата на бон апети. Ползвах гювеч и се съобразих с препоръката да намаля бульона, сложих наполовина. Благодаря!
Радвам се, че сте доволни 🙂
Великолепен джолан!