Козуначени розички – козуначено тесто със заквасена сметана
Козуначени розички са поредното предложение с козуначено тесто, въпреки че рецептата се появява в разгара на лятото. Когато става въпрос за нещо вкусно, винаги е правилното време и дали ще чакате до Великден, до първия разхлаждащ дъждец или още утре ще си замесите едно тестенце – решавате вие.
Трябва да призная, че ако не се беше разразила чудна лятна буря с все гръмотевици, светкавици и поройно леещ се дъжд, рецептата щеше още да почака. Естествено, 30 минути след отминаването на бурята жегата се завърна с пълна сила, но жега или не, вече беше решено, че е ден за печене на козуначени розички. Предлагала съм ви куп варианти с козуначено тесто – коминчета, мъфини, кифлички, руло с шоколад, а днес ще допълня асортимента и с розички.
Хубавото е, че изведнъж къщата се изпълни с аромат на Великден, ванилия, масло и децата взеха да се въртят из кухнята и да се ослушват кога ще са готови. Знаете как мирише прясно изпечен козунак, а съм сигурна, че знаете и как е на вкус, ама още топъл-топъл от фурната.
Продуктите за козуначени розички – 18-20 броя:
- 500 г. брашно
- 7 г. суха мая (20 г. мая от кубче)
- 80 г. захар + допълнително за поръсване
- щипка сол
- 2 яйца (единият белтък е за намазване)
- 150 г. заквасена сметана (гъсто кисело мляко)
- 50 мл. прясно мляко
- 40 г. разтопено масло
- 40 мл. олио
- 1 с. л. ванилов екстракт
- настъргана кора от лимон, по желание
В моите розички няма стафиди, локум или шоколад, защото децата ги искаха чисти. По желание може да добавите което и да е от трите.
Приготвянето на козуначени розички:
Противно на всички правила за замесване на тесто, не захванах маята предварително. Ползвах суха мая, а тя по принцип няма нужда от предварително активиране. Просто смесих брашното, солта, маята и към тях добавих заквасената сметана смесена с прясното мляко (захарта предварително разбъркана в млечно-сметановата смес), маслото, яйцата и ваниловия екстракт. Замесих тестото, а олиото добавих като си топвах ръцете и месих докато се поеме напълно. Количеството на брашното може да варира заради размера на яйцата, затова започнете с около 400 грама и добавяйте постепенно докато получите меко, еластично, нелепнещо тесто.
Тестото трябва да втаса докато удвои обема си, а времето за втасване зависи от околната температура и количеството – около час и половина до два. След като е втасало, съвсем леко се премесва върху набрашнен плот и се разделя на равни части.
Оформят се тънки фитили с дължина около 20 см. и се усукват по два фитила, които се навиват във формата на розичка. Оформените козуначени розички се подреждат в тава върху хартия за печене. Оставя се разстояние, защото втасват допълнително, а по време на печето се надуват още и в крайна сметка утрояват обема си. Розичките се покриват с набрашнена кърпа и се оставят да втасват около 45-50 минути.
Намазват се с белтък, поръсват се обилно със захар и се пекат в предварително загрята фурна на 180 градуса (без вентилатор) за около 30 минути.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Козунак по бабина рецепта
- Козуначени кифлички с локум
- Козуначени коминчета
- Козуначени мъфини
- Козуначено руло с мармалад
- Козуначено руло с шоколад
- Лесни плетки за козунак
- Козуначени фунийки с шоколад и сметана
- Козунак с квас
- Козунак Руска плитка / Руски бриош
- Шоколадова бабка
- Орехова повитица (Потица)
Чудни са, Креми! И къде пише, че козуначено тесто се приготвя само по Великден! 🙂 Кой може да издържи на аромата и вкуса на приготвените от него изделия, по което и да е време на годината?! 🙂
Прегръдка!
Инче, така е 🙂
като се разнесе аромат на козунак… годишните времена нямат никакво значение 🙂
Прекрасен летен ден ти пожелавам!
Русева, Русева, как ме подкокоросваш и у нас да замирише на Великден 🙂
Много обичам да изкушавам 🙂
А с колко ванилева есенция може да се замести 1 с. л. ванилов екстракт?
Галя,
питате ме за есенцията, която се продава течна или за ванилин на прах?