За лазаня Болонезе може да се говори много. Може и малко. Аз ще се опитам да се придържам към златната среда.

Като всяка класическа рецепта и тази има безброй вариации. Дори в нашата къща се готви по различен начин от мен и от мъж ми, който е отличен готвач.  Аз обичам лазанята да е сочна и изобилна на сос.

За историята на лазнята – какво да говорим. Теории разни за произхода й, но аз намирам за най-забавни тези, които отнасят лазанята към древна Гърция. Ами така е – Елада е люлка на цивилизацията, олимпийските игри и лазанята! За история повече няма да говоря, за да не ви додявам.

Лазаня Болонезе, обаче, си е работа на италианците. Сосът „Болонезе“ и до ден днешен е известен и като „рагу“. И това „рагу“ се готви в продължение на няколко часа от месо и зеленчуци, които къкрят бавно-бавно половин ден. На темата за рагуто ще се върна някой друг път. В днешно време и в нашите си забързани действителности действаме доста по-светкавично.

Ето ги продуктите за лазаня Болонезе:

сос Болонезе

  • 600-700 г. кайма
  • 50-100 г. бекон (панчета)
  • 1 глава лук
  • 2 скилидки чесън
  • 1 морков
  • стрък целина
  • 800 г. домати от консерва
  • 6-7 с. л. зехтин
  • 5-6 листа пресен босилек (1 ч. л. сух босилек)
  • 150 г. пармезан (грана падано)
  • 150 г. моцарела

сос Бешамел

50 г. масло
50 г. брашно
500 мл. прясно мляко
сол и пипер на вкус
щипка индийско орехче

как се прави лазаня болонезе

Корите за лазаня, освен ако не си ги правите сами, могат да се закупят от всеки магазин. Сухи или замразени – по ваше предпочитание.

Сирене – сега, със сиренето въпроса е интересен. Рецепти за лазаня има и с моцарела, и с пармезан или пък с рикота, а при липса или невъзможност да се сдобиете с тези сирена – ползвайте някакъв кашкавал. Знам, че няма да е същият вкуса, но също така съм добре запозната и с цените в магазините.

Сосът Болонезе – запържват се лук, чесън и останалите зеленчуци и бекона. Добавя се каймата и се размачква, докато стане на трохи. Добавят се доматите и босилека и се варят до сгъстяване. Аз винаги оставям този сос малко по-течен, защото на сухите (а и на замразените) кори им трябва достатъчно влага, за да остане лазанята сочна. Ако сосът е много сгъстен, лазанята остава суха.

Сосът “Бешамел” е един отнай-лесните сосове и отнема 3-4 минути. Брашното се запържва в разтопено масло за не повече от минута. Налива се студено прясно мляко и се подправя със сол, черен пипер и индийско орехче. Ври 4-5 минути, докато се сгъсти при непрекъснато бъркане. Отново – сосът не трябва да се сгъстява много, за да има възможност да се напоят корите по време на печенето.

Подреждането на лазанята винаги започва с един пласт от доматения сос. Върху него се подреждат кори, сос Бешамел, сирене, и пак – кори, сос и така се редуват. Най отгоре се залива с останалите сосове и се наръсва обилно със сирене. Печенето е около 40 минути в предварително загрята фурна на 200 градуса.

как се прави лазаня болонезе рецепта начинаещи

 

Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!

 

(Visited 28 583 times, 4 visits today)