Лазаня Болонезе
За лазаня Болонезе може да се говори много. Може и малко. Аз ще се опитам да се придържам към златната среда.
Като всяка класическа рецепта и тази има безброй вариации. Дори в нашата къща се готви по различен начин от мен и от мъж ми, който е отличен готвач. Аз обичам лазанята да е сочна и изобилна на сос.
За историята на лазнята – какво да говорим. Теории разни за произхода й, но аз намирам за най-забавни тези, които отнасят лазанята към древна Гърция. Ами така е – Елада е люлка на цивилизацията, олимпийските игри и лазанята! За история повече няма да говоря, за да не ви додявам.
Лазаня Болонезе, обаче, си е работа на италианците. Сосът „Болонезе“ и до ден днешен е известен и като „рагу“. И това „рагу“ се готви в продължение на няколко часа от месо и зеленчуци, които къкрят бавно-бавно половин ден. На темата за рагуто ще се върна някой друг път. В днешно време и в нашите си забързани действителности действаме доста по-светкавично.
Ето ги продуктите за лазаня Болонезе:
сос Болонезе
- 600-700 г. кайма
- 50-100 г. бекон (панчета)
- 1 глава лук
- 2 скилидки чесън
- 1 морков
- стрък целина
- 800 г. домати от консерва
- 6-7 с. л. зехтин
- 5-6 листа пресен босилек (1 ч. л. сух босилек)
- 150 г. пармезан (грана падано)
- 150 г. моцарела
сос Бешамел
50 г. масло
50 г. брашно
500 мл. прясно мляко
сол и пипер на вкус
щипка индийско орехче
Корите за лазаня, освен ако не си ги правите сами, могат да се закупят от всеки магазин. Сухи или замразени – по ваше предпочитание.
Сирене – сега, със сиренето въпроса е интересен. Рецепти за лазаня има и с моцарела, и с пармезан или пък с рикота, а при липса или невъзможност да се сдобиете с тези сирена – ползвайте някакъв кашкавал. Знам, че няма да е същият вкуса, но също така съм добре запозната и с цените в магазините.
Сосът Болонезе – запържват се лук, чесън и останалите зеленчуци и бекона. Добавя се каймата и се размачква, докато стане на трохи. Добавят се доматите и босилека и се варят до сгъстяване. Аз винаги оставям този сос малко по-течен, защото на сухите (а и на замразените) кори им трябва достатъчно влага, за да остане лазанята сочна. Ако сосът е много сгъстен, лазанята остава суха.
Сосът “Бешамел” е един отнай-лесните сосове и отнема 3-4 минути. Брашното се запържва в разтопено масло за не повече от минута. Налива се студено прясно мляко и се подправя със сол, черен пипер и индийско орехче. Ври 4-5 минути, докато се сгъсти при непрекъснато бъркане. Отново – сосът не трябва да се сгъстява много, за да има възможност да се напоят корите по време на печенето.
Подреждането на лазанята винаги започва с един пласт от доматения сос. Върху него се подреждат кори, сос Бешамел, сирене, и пак – кори, сос и така се редуват. Най отгоре се залива с останалите сосове и се наръсва обилно със сирене. Печенето е около 40 минути в предварително загрята фурна на 200 градуса.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Фантастична!!!!!!!!
Изключително вкусно….майко мила 🙂
Уникална лазаня! Всички страшно много я харесаха 🙂
Pokriva li se s folio pri pecene?
Не, Айлин, не се покрива.
Приблизително колко порции излизат?
Дани, зависи от големината на порциите 🙂
У нас това количество е достатъчно за 8 порции.
Благодаря
Здравейте,
Ако правим лазанята със сухи кори – трябва ли да ги попарваме във вряща вода предварително или те се сваряват добре ако оставим сосовете по-течни ?
Привет, Мариана,
аз не ги попарвам предварително. Ако сосовете са по-течни влагата е достатъчна за да свари корите.
Благодаря и Усмихнат ден!
Моля, още веднъv да обясните как редувате двата соса – Блолонезе и Бечамел с корите.
Ели,
на дъното на тавата се слага доматен сос, върху него се подреждат кори, пак доматен сос, кори, бешамел, пармезан, кори-доматен сос, кори-бешамел и така докато свършат сосовете. Най-отгоре – настърган пармезан и заминава за фурната.
А къде се слага моцарелата?
С вашето обяснение за сос бешамел, за първи път успях за 10мин да го приготвя! Благодаря!