Усукана питка със сирене, малко като тутманик, защото е мекичка и има сирене, но не толкова мазничка. Не знам как е по вашите места, но аз съм свикнала тутманика да е по-блажен. Питка със сирене се прави навсякъде и всички я обичат, някои я наричат тутманик, други (като мен) – питка със сирене.
Питките и погачите са на трапезата ни за всеки празник, всяка домакиня си има любимо тесто, което замесва с топла вода, мляко, кисело мляко, заквасена сметана, дори картофи и аз не правя изключение. За тази усукана погача със сирене замесих тестото за мамината питка, а оформянето на питката е добре познато и лесно, образува чудни конци като на козунаците и най-важното – не отнема много време.
Както знаете, влагата не е приятел на тестото и винаги, когато тръгна да добавям сирене в каквото и да е тесто – било то за сиренки, соленки или нещо друго, предварително вадя сиренето от саламурата, оставям го да се поизцеди и попивам излишната влага с кухненска хартия, така че да отстраня колкото е възможно повече от водата. Оттук нататък съм готова да замесвам тесто.
Продуктите за усукана питка със сирене:
брашно (700- 800 г.)
350 мл. прясно мляко
2 яйца
20 г. жива мая (7 г. суха мая)
1 с. л. сол
1 с. л. захар
2 с. л. олио
2 с. л. оцет
60-70 г. разтопено масло
150 г. сирене
1 жълтък и 1 ч. л. кисело мляко за намазване
Приготвянето на усукана питка със сирене:
Половината брашно, сухата мая, солта, захарта се смесват в купа и се разбъркват с лъжица за да се смесят добре. Добавят се олиото, оцета, яйцата (без единия жълтък) и млякото и се замесва тесто, като брашното се добавя на части докато се получи гладко, меко и еластично тесто.
Тестото се прехвърля върху набрашнена повърхност и се омесва за 5-6 минути. Оставя се 10-ина минути, покрито с кърпа да се отпусне.
Тестото се разделя на 4 части и от всяка топка се разточва кора с дебелина около 0,5 см.
Всяка кора се намазва с масло и се поръсва със сирене, отгоре се слага следващата кора, пак се намазва с масло и се поръсва със сирене. Последната не се маже.
Купчинката с кори прехвърлям върху хартия за печене, защото след като се нареже и усуче, няма как да се прехвърли в тавата. Ролята на хартията в случая е да се пренесе оформената питка лесно. Притискам леко чаша за да очертае кръг в центъра на корите и разрязвам на четири, а на всяка четвъртина правя още два разреза, тоест имаме 12 части. Вариантите за усукването са два – усуквате всички части в една посока или усуквате през едно. Тоест половината са в една посока, другите са в противоположната.
Усуканата питка се покрива и се оставя на топло да втасва за час и половина. Намазва се с жълтък, смесен с кисело мляко и се пече в предварително загрята фурна на 180 градуса (без вентилатор) за 40-45 минути. Около 20-тата минута, след като има хубав цвят, върху питката се поставя алуминиево фолио, за да не загори отгоре. След като се извади от фурната, изпечената питка се оставя за 10-15 минути в тавата, след което се вади и се оставя да изстине върху решетка.
Вероятно сте забелязали вече, че тази питка е само с едно втасване. Ако имате достатъчно време, оставете замесеното тесто да втаса докато удвои обема си, оформете питката и оставете да втаса още веднъж за около час. Тъй като ползвах суха мая, не я разтворих предварително, а направо смесих с брашното. Това е малко рисково изпълнение, особено ако не сте сигурни в маята. За начинаещите в правенето на питки е добре да разтворят маята в леко затоплено (но не горещо мляко) с малко захар и да изчакат да шупне преди да я добавят към брашното. Може ли да се направи без сирене? Разбира се че може!
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Здравейте, да, може да замесите тестото и да приберете в намаслена купа в хладилника.
Имайте предвид, че дори и в хладилника, тестото втасва, така че предвидете достатъчно голям съд.
След като оформите питката, оставете да втасва на стайна температура.
Здравейте, принципно можете, но както вече казах – тестото втасва в хладилник.
Не ви съветвам да оформяте и да прибирате в хладилник, още повече че няма как да знам колко часа питката ви ще стои в хладилник, нито пък температурата във вашия хладилник.
Чудесна е питката, Креми!
И аз обичам по-блажни тутманици и баници 🙂
Хубава неделя!
Благодаря, Дани!
Хубава неделя и на теб!
Чудесна питка ! Невероятна !Много благодаря за рецептата!
Страхотна питка! Направих я преди няколко дни и стана перфектно!
Благодаря за рецептата, Креми! 🙂
Поздрави
Радвам се, Ели!
Питката стана много вкусна! Благодаря за рецептата
Развам се, че сте доволни!
в колко сантиметрова тавичка я печете?
Чудесно и много подробно обяснено, както и всички останали рецепти! Много съм щастлива, че Ви открих! ❤
Привет, Венера!
Надявам се, че ще ви е приятно тук!
Благодаря много за прекрасната и лесна рецепта. За първи път правих питка и се получи.
Здравейте,мога ли да замеся тестото от предната вечер?
Здравейте, да, може да замесите тестото и да приберете в намаслена купа в хладилника.
Имайте предвид, че дори и в хладилника, тестото втасва, така че предвидете достатъчно голям съд.
След като оформите питката, оставете да втасва на стайна температура.
Може ли да го оформя и така да прибера в хладилника , след това да втаса и да изпека? Благодаря ви! Хубав ден
Здравейте, принципно можете, но както вече казах – тестото втасва в хладилник.
Не ви съветвам да оформяте и да прибирате в хладилник, още повече че няма как да знам колко часа питката ви ще стои в хладилник, нито пък температурата във вашия хладилник.
За първи път я приготвих,а нямам голям опит с питките.Получи се превъзходна,след като спазих всички описани стъпки. Благодаря.
Питката стана много вкусна и изглежда прекрасно!
Благодаря за чудесната рецепта!
Радвам се, че сте доволна, Мая!