Този козунак Руска плитка, познат още като Руски бриош (Brioche Russe), беше доста популярен преди няколко години. Причината е очевидна – ефектното оформяне и впечатляващото завихряне на тестото. Рецептата е с квас, но ако работите с мая, принципът на работа е същия, а времето е много по-кратко.
Факт е, че всяко едно тесто може да бъде оформено по този начин, независимо дали е сладко или солено. И в двата случая ще имате нещо красиво на масата си. Както казах, не е нужно да спазвате рецептата, която ще дам по-долу. Спокойно може да работите с ваша рецепта за козунак или бриош, с която сте свикнали.
Както при всяка рецепта за печива с обогатени теста, трябва да захраните кваса си поне два-три пъти преди да замесите тесто.
Обръщам внимание, че маслото за намазване на разточеното тесто не трябва да е течно, а много меко – като майонеза. Трябва да може да нанесете тънък слой без да се разтича. Ако маслото е течно, ще е по-трудно да оформите усукването на фитилите.
Две думи за плънката. Тук има огромна свобода за импровизация. По принцип, може да добавите настъргана портокалова или лимонова кора към тестото, и да добавите или не плънка. Шоколад, сушени плодове, ядки, локумчета, мармалад – вие си решавате. Ако искате изчистен вкус – просто поръсете със захар. Количеството на продуктите е за два козунака и форми с размер 25/11/6,5 см.
Продуктите за козунак Руска плитка (Руски бриош):
- 630 г брашно
- 120 г освежен квас (100% хидратация)
- 250 мл прясно мляко
- 90 г захар
- 20 г ванилова захар
- 2 яйца (100 грама)
- 90 г меко масло
- Щипка сол
Допълнително:
- 50 г меко масло
- 6 с.л. кристална захар
За намазване преди печене:
- 1 жълтък + 1 с.л. прясно мляко
- перлена захар за поръсване, по желание
* Ако не ползвате квас, спокойно може да изпълните рецептата за козунак Руска плитка с мая. Ще са ви нужни 7 грама суха мая или 20 г жива мая. Увеличете брашното с 40-50 грама. Технологията е същата. Замесете тестото, оставете го да втаса докато удвои обема си, разточете, намажете с масло и оформете хлябовете. Оставете ги да втасат и печете.
Приготвянето на козунак Руска плитка (Руски бриош):
Извадете маслото от хладилника и нарежете на малки кубчета. Оставете на стайна температура поне 2 часа преди да замесите тестото. Подгответе формите, в които ще печете като ги облечете с хартия за печене
В купата на миксера се смесват млякото, яйцата, захарта и солта и се разбърква с телена бъркалка докато се разтвори захарта.
Добавят се кваса и брашното и се меси докато тестото започне да се отделя от стените на купата и се оформя на топка.
Започнете да добавяте маслото на малки части към тестото. Месете на ниска скорост и добавяйте всяка следваща част масло след като предната е напълно усвоена.
След като добавите цялото количество масло, увеличете скоростта до средна и продължете месенето докато тестото се оформи на топка.
Прехвърлете тестото в кутия с капак или в купа и покрийте с фолио за свежо съхранение. Направете 2 или три разпъвания на тестото през 30 минути (stretch and fold).
Оставете тестото да втасва докато увеличи удвои обема си.
Оформянето на козунак Руска плитка не е никак сложно. Изсипете втасалото тесто на плота върху леко набрашнена повърхност и разделете на две равни части.
Набрашнете плота леко и разточете половината тесто на правоъгълник с дебелина около 4 мм. Намажете с мекото масло, поръсете със захар и навийте на руло откъм дългата страна.
Отрежете парченцата в двата края – около 4 см. Това ще са розите в двата края на бриоша (козунака).
Оставяйки 2 см в единия край, разрежете рулото през средата по дължина и обърнете срезовете нагоре.
Поставете едната „роза“ между двата фитила на неотрязаният край и усучете фитилите като се стараете срезовете да са нагоре.
В края поставете втората „роза“ и прищипете краищата на тестото зад нея.
По същия начин разточете и оформете втората половина от тестото.
Прехвърлете оформените руски плитки в подготвените форми. Приберете формите в найлонови пликове и оставете бриошът да втасва докато утрои обема си.
Печенето – в предварително загрята фурна на 190 градуса за 35-40 минути. По желание може да намажете с разбито яйце преди печене, но трябва да се внимава да не попада върху слоевете. Яйцето ще ги „запечата“ и няма да могат да се отворят добре.
Проверете козунаците след около 15-20 минути и, ако са получили златиста коричка, покрийте с алуминиево фолио за да не прегарят.
Оставете козунаците във формите за 10-ина минути, след това извадете и поставете върху решетка. Изчакайте да се охладят напълно преди да разрежете.
По желание поръсете с пудра захар.
Книгата ми „Хляб с квас – наръчник за начинаещи“, в която ще намерите много полезна информация, може да закупите от ТУК.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Многослоен усукан хляб бриош с квас
- Френски бриош
- Въздушен хляб (хляб-гъба)
- Хляб с песто
- Хляб с квас – наръчник за начинаещи
- Хляб с маслини и риган
- Фугас с квас
- Бретцел хлебчета
- Английски мъфини
- Бял хляб с квас – рецепта за начинаещи
- Бял хляб с черен сусам
- Италиански хляб Матера
- Маймунски хляб с чесън и билки
- Млечни питки с квас
- Питка Коледна елха
- Питки Паркър Хаус
- Плетен хляб със сирене
- Хляб с печен пипер и сирене
- Сметанов хляб за сандвичи (Тостерен хляб)
- Ароматни чеснови питки с билки
- Усукан тутманик с масло и сирене
- Катмери със сирене и кашкавал
- Милинки
- Козуначени кифлички с локум
- Козуначени коминчета
- Козуначени мъфини
- Козуначени розички
- Козуначено руло с мармалад
- Козуначено руло с шоколад
- Лесни плетки за козунак
- Козуначени фунийки с шоколад и сметана
- Шоколадова бабка
- Орехова повитица (Потица)
- Сконс с чедър и мащерка (scones)
- Американски бисквити
- Старозагорска карниера
- Мързелива баница
- Бриош кифлички
- Сметанови кифлички
- Кантучини
- Печени бухти
- Ачми
- Поачи със сирене
- Саварини
- Испанска Есаймада